گروه پارس

پرداخت‌های میلیون دلاری خودروسازان برای حل‌وفصل قضیه تاکاتا

۲ اسفند ۱۳۹۶

۱۳ خودروساز طراز اول جهانی از جمله هوندا، جنرال موتورز، فورد، تویوتا و فولکس واگن مبلغ ۱۳۰ میلیون دلار به منظور حل‌وفصل قضیه مربوط به افراد زخمی شده توسط کیسه‌های هوای معیوب تاکاتا پرداخت خواهند کرد.


این موضوع باعث حل مشکل ورشکستگی تاکاتا خواهد شد و به سیستم‌های ایمنی کلیدی اجازه خواهد داد تا این کمپانی را به مبلغ ۱٫۶ میلیارد دلار خریداری نمایند. پرداخت مبالغ یاد شده باعث خواهد شد تاکاتا بتواند به ساخت کیت‌های باد شونده جدید به عنوان بزرگ‌ترین فراخوان تاریخ صنعت خودرو ادامه دهد.


یکی از وکلای این پرونده در مصاحبه با رویترز گفته که خودروسازان بین ۸۰ تا ۱۳۰ میلیون دلار به منظور پیشگیری از ورشکستگی تاکاتا پرداخت خواهند کرد.


به پشتوانه کمک‌های خودروسازان، کمیته‌ای از رانندگان زخمی شکایت خود را پس خواهند گرفت و تاکاتا از خطر ورشکستگی رهایی خواهد یافت. همچنین قربانیان کیت‌های باد شونده معیوب این کیسه‌های هوا قادر خواهند بود مبلغ ۱۲۵ میلیون دلاری را که قبلاً توسط دپارتمان قضاوت آمریکا نگه ‌داشته به دست آورند.


یکی از مهم‌ترین خودروسازان درگیر این ماجرا هوندا است زیرا از ۲۲ مورد فوتی گزارش شده در سراسر جهان ۲۰ فوتی در محصولات این کمپانی بوده که اکثراً نیز در آمریکا گزارش شده‌اند. به همین خاطر هوندا با پرداخت هزینه‌های کامل به زخمی‌ها موافقت کرده است. در مقابل هوندا از شکایت‌های دیگر و جریمه‌ها و آسیب‌های بعدی مصون خواهد ماند.