گروه پارس

نیش گاز: فورد GT یا لامبورگینی آونتادور؟

۲۲ آذر ۱۳۹۶

سوپرکارها به نوعی شاهکارهای مهندسی محسوب می‌شوند زیرا سرعت‌های بالا را با چسبندگی باورنکردنی و البته طراحی زیبایی ترکیب کرده‌اند و هیچ‌گاه از خاطرات فراموش نمی‌شوند.


اما همه ما برخی خودروها را بیشتر دوست داریم. شاید بیشتر از همه پیگیر اخباری باشید که از مارانللو به گوش می‌رسند، شاید هم محصولات تولیدی در گایدون نظر شما را به خود جلب کنند؛ اما در این رویارویی به دو حریف از دو قاره متفاوت خواهیم پرداخت: لامبورگینی یا فورد؟!


بله در این بخش از سلسله نوشتارهای کوتاه اما جذاب “نیش گاز” دو خودروی شاخص لامبورگینی آونتادور و فورد GT جدید را با یکدیگر شاخ‌به‌شاخ می‌کنیم. انتخاب شما کدام خودروست؟


آونتادور در فرم پایه خود از پیشرانه ۱۲ سیلندر ۶٫۵ لیتری فوق‌العاده‌ای استفاده می‌کند که قدرت ۶۹۰ اسب بخاری داشته و برای ثبت رکورد صفر تا ۱۰۰ کیلومتر در ساعت کمتر از ۳ ثانیه‌ای کافی است. یک گیربکس ۷ سرعته نیمه اتوماتیک می‌تواند در چشم به هم زدنی دنده‌ها را تعویض کرده و پرفورمنس شوکه کننده‌ای را به ارمغان آورد.

اما سیستم تعلیق آونتادور در ثبت چنین عملکرد فوق‌العاده‌ای کمک‌حال لامبورگینی بوده و از خودروهای فرمول ۱ الهام گرفته است. ساختار مونوکوک فیبر کربنی آن نیز در مسابقات بکار رفته است.

اما خب بهتر است کمی هم به فورد بپردازیم. پیشرانه ۶ سیلندر این سوپرکار جدید شاید در نگاه اول از تاروس گرفته شده باشد! شاید پیشرانه GT نصف آونتادور سیلندر داشته باشد اما این قلب آهنین اکوبوست توئین توربو دارای قدرت ۶۴۷ اسب بخاری است که تقریباً به قدرت آونتادور نزدیک بوده و گشتاور آن نیز به ۷۴۶ نیوتون متر می‌رسد. این پیشرانه به یک گیربکس ۷ سرعته دوکلاچه متصل است.

فورد GT همانند رقیب ایتالیایی خود دارای مقادیر زیادی فیبر کربن در ساختار بوده و از سیستم تعلیق پیشرفته‌ای استفاده می‌کند که دارای تنظیم ارتفاع سواری و دامپرهای سه‌حالته می‌باشد.

در نهایت به بحث قیمت‌گذاری می‌رسیم. فورد GT از نظر قیمت اصلاً شبیه دیگر محصولات این برند نبوده و بهای پایه حدود ۴۵۰ هزار دلاری دارد که حدود ۱۰ هزار دلار بیشتر از لامبورگینی آونتادور است.

به نظر می‌رسد انتخاب بین این دو خودرو به اندازه برخی از نوشتارهای “نیش گاز” دیگر آسان نیست. انتخاب شما کدام است؟ به چه دلیل؟ سنت آگاتایی غران یا آمریکایی قدرتمند و نوین؟

[دانلود ویدئو]