گروه پارس

چانگان بنی محصول جدید سایپا

۹ آذر ۱۳۹۶

چانگان بنی محصول جدید سایپا - پارس گروه خودرو چانگان

در نمایشگاه بین‌المللی خودروی تهران گروه سایپا، قسمتی از غرفه خود را به کمپانی چانگان چین اختصاص داده است. یکی از محصولات این کمپانی بنام بِنی (Benni) برای سومین بار است که در ایران به نمایش عموم درمی‌آید. یک سوپرمینی شهری که از چند ماه پیش زمزمه‌هایی پیرامون عرضه آن بجای پراید شنیده می‌شود. چانگان بنی در کلاس سوپرمینی قرار می‌گیرد (یک پله پایین‌تر از کلاس ساب‌کامپکت) و ۳۷۳۰ میلی‌متر طول، ۱۶۵۰ میلی‌متر عرض و ۱۵۳۰ میلی‌متر ارتفاع دارد. در نمای جانبی و پشتی هم با استفاده از رینگ‌های ۱۵ اینچی آلومینیومی، لاستیک‌های ۶۰/۱۷۵ و سپر و درب صندوق عقب برجسته، تلاش شده تا شخصیت یک هاچبک فانتزی و جذاب شهری را داشته باشد. عنصر فانتزی بودن در طراحی اتاق هم لحاظ شده و تریم دو رنگ مشکی و قرمز و پوششی از جنس پارچه و پلاستیک با طرح فیبر کربن تکمیل کننده آن هستند. نکته بسیار جالب درمورد طراحی داخلی این مدل از چانگان، بهره‌گیری از دسته‌دنده دوار دایره‌ای شکل در کنسول میانی و پارس گروه خودرو‌های تعویض دنده پشت فرمان است که برای خودرویی در این کلاس فوق‌العاده می‌نماید.

مشخصات فنی

این سوپرمینی چینی از قلب ۴ سیلندر خطی ۱۳۷۰ سی‌سی آلومینیومی یورو۴ با زمان‌بندی متغیر سوپاپ‌ها و توان و گشتاور به ترتیب ۱۰۱ اسب بخار در ۶۰۰۰ دور بر دقیقه و ۱۳۵ نیوتن‌متر در ۴۰۰۰ تا ۴۵۰۰ دور بر دقیقه نیرو می‌گیرد. این خروجی از گذرگاه جعبه‌دنده نیمه خودکار IMT (Intelligent Manual Transmission) به چرخ‌های جلو رفته و با مصرف ۵.۳ لیتر سوخت در هر صد کیلومتر، جثه ۱۰۲۰ کیلوگرمی بنی را به حرکت درمی‌آورند. زیر بدنه سامانه تعلیق مَک‌فِرسون (محور جلو) و Trailing Arm (محور عقب) قرار گرفته که به همراه ترمزهای دیسکی چهار چرخ (در جلو از نوع خنک‌شونده) و فرمان برقی وظیفه هدایت و کنترل خودرو و نیز تأمین آسایش سرنشینان را بر عهده دارد.

ایمنی و رفاهی

چانگان برای امنیت بنی، تجهیزاتی شامل ترمز ضدقفل (ABS)، توزیع الترونیکی نیروی ترمز (EBD) و ۲ عدد کیسه هوا (راننده و سرنشین جلو) در نظر گرفته است. در بحث امکانات رفاهی نیز مواردی همچون کامپیوتر اطلاعات سفر، غربیلک فرمان مجهز به دکمه‌های کنترل سیستم صوتی و تماس تلفنی، تنظیم ارتفاع چراغ‌های جلو، چراغ مه‌شکن جلو و عقب، گرم‌کن شیشه عقب، حسگر پارک عقب (۲ عدد)، قابلیت تنظیم صندلی راننده در ۶ جهت، دوربین دید عقب و نمایشگر ۷ اینچی لمسی داشبورد به چشم می‌خورد که در این محدوده قیمتی برای جلب رضایت خریدار و رقابت با خودروهای هم سطح خود کافی به نظر می‌رسند. صندلی‌های پارچه‌ای، رادیو، آینه‌های جانبی تمام برقی مجهز به راهنما، سیستم صوتی با چهار بلندگو و خروجی USB و AUX، خروجی برق ۱۲ ولتی، قابلیت تاشدن صندلی‌های عقب به‌صورت ۶۰/۴۰ و شیشه بالابر برقی جلو و عقب نیز دیگر امکانات چانگان بنی کوچک را تشکیل می‌دهند. در بحث تجهیزات ایمنی و رفاهی اما تشابهات زیادی میان چانگان بنی و گزینه‌های موجود در محدوده قیمتی ۳۰ تا ۴۰ میلیون تومان بازار به چشم می‌خورد و همین موضوع موجب شده تا عملاً امیدی به عرضه آن با بهایی نزدیک به پراید نبوده و بجای آن رقابت با امثال ساینا، کوییک و اِم‌وی‌اِم ۱۱۰S برایش متصور باشد.