گروه پارس

نقد و بررسی کتاب «درآمدی بر فولکلور ایران» در سرای اهل قلم

۴ اسفند ۱۳۹۵
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، کتاب «درآمدی بر فولکلور ایران» نوشته محمد جعفری قنواتی از ساعت ۱۶ تا ۱۸ روز چهارشنبه (۴ اسفندماه) در سرای اهل قلم نقد و بررسی می‌شود.  

در این نشست پگاه خدیش، شهرام زرگر، حمیدرضا دالوند و محمد جعفری قنواتی حضور خواهند داشت.

حجم اصلی این کتاب شامل ادبیات شفاهی‌، ویژگی‌ها‌، نوع‌شناسی و ارتباط آن با ادبیات کتبی است. افزون بر این در فصل‌هایی نیز که به فولکلور مراسمی اختصاص دارد کوشش بر آن بوده است که توجه ویژه‌ای به ادبیات این مراسم شود. البته در این مورد ادبیات هر مراسم در زمینه و موقعیت خاص آن بررسی شده است.

در این کتاب تلاش نگارنده بر این بوده است که مهم‌ترین مقوله‌ها و مباحث فولکلور ایران بررسی شود هم از این رو و برای پیشگیری از افزایش حجم آن به ناچار برخی مقوله‌ها آگاهانه کنار گذاشته شد که از جمله می‌توان به سفره‌های نذری‌، آداب زیارت و از جمله چاووش‌خوانی‌، مکتب‌خانه و ادبیات مرتبط با آن و برخی شخصیت‌های موثر در فرهنگ مردم ایران اشاره کرد. و باز به همین علت برخی فصول کتاب مانند انواع شعر شفاهی به‌ویژه شعر طنز و شعر کار به اختصار نوشته شده است.

علاقه‌مندان برای حضور در این نشست می‌توانند به سرای اهل قلم واقع در خیابان انقلاب، نرسیده به چهارراه ولیعصر (عج)، خیابان فلسطین جنوبی، کوچه خواجه نصیر، پلاک ۲ مراجعه کنند.

نقد و بررسی کتاب «درآمدی بر فولکلور ایران» در سرای اهل قلم