گروه پارس

این ابزار USB کوچک می تواند سطح HIV خون را با دقت بالا تشخیص دهد

۲۲ آبان ۱۳۹۵

همان طور که می دانید بیماران مبتلا به ویروس HIV برای تشخیص میزان پیشرفت یا سطح درمان بیماری، باید نمونه خون یا دیگر مایعات بدنی را به آزمایشگاه ها تحویل دهند. بسته به آزمون های اعمال شده، فرایند دریافت نتیجه به چند روز یا حتی چند هفته زمان نیاز دارد.

حال در مقاله ای که به تازگی در Scientific Reports منتشر شده، محققین کالج سلطنتی لندن و کمپانی DNA Electronics توانسته اند یک دیوایس USB کوچک تهیه کنند که قادر است همین تست را روی خون بیماران مبتلا به HIV انجام دهد.

به گفته دانشمندان مذکور این دستگاه می تواند در کمتر از ۳۰ ثانیه نتیجه را اعلام کند که پیشرفت فوق العاده ای برای صنعت پزشکی به شمار می رود. در این پژوهش، نمونه خون بیش از ۹۹۱ بیمار ارزیابی شد، و نتایج به طور میانگین طی ۲۱ دقیقه و با دقت ۹۵ درصد به دست آمد.

این ابزار USB کوچک می تواند سطح HIV خون را با دقت بالا تشخیص دهد

برای استفاده از این دستگاه کافیست یک قطره خون روی قسمت مخصوص دیوایس قرار گیرد. خون باعث تغییر سطح اسیدیته فلز موجود در دستگاه شده، و تراشه به کار رفته در آن می تواند تغییرات شدت اسیدی را به سیگنال الکتریکی تبدیل نماید. نهایتاً این سیگنال به کامپیوتر یا دیگر دستگاه های موجود منتقل می گردد، و محققین قادر خواهند بود نتیجه را مشاهده کنند.

البته احتمالاً تکنولوژی مورد بحث به این زودی ها وارد بازار نشود، اما پس از عرضه، تحول شگرفی را در این حوزه به وجود خواهد آورد. استفاده از USB بسیار ساده بوده و دستگاهی دور انداختنی محسوب می گردد، بنابراین می توان تست HIV را در مناطق محروم، به خصوص کشورهای افریقایی که نرخ بالای ابتلا به این بیماری را دارند، به شکل ساده و کم هزینه به اجرا درآورد.

گفتنیست عملکرد این دستگاه به قدری ساده است که حتی خود مردم محلی نیز خواهند توانست از آن برای تشخیص سطح HIV و کسب اطلاع از پیشرفت یا درمان آن و اثربخشی داروها استفاده نمایند.

The post این ابزار USB کوچک می تواند سطح HIV خون را با دقت بالا تشخیص دهد appeared first on دیجیاتو.

نوشته این ابزار USB کوچک می تواند سطح HIV خون را با دقت بالا تشخیص دهد اولین بار در دانلود آهنگ جدید – ایسر فناوری پدیدار شد.