گروه پارس

​مجموعه مقالات «ادبیات؛ کودک دیروز، کودک امروز» منتشر شد

۱۰ آبان ۱۳۹۵
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) مجموعه مقالات نخستین همایش دوسالانه ادبیات کودک و مطالعات کودکی در قالب کتاب «ادبیات؛ کودک دیروز، کودک امروز» با درآمدی از مجید غلامی جلیسه به کوشش حسین شیخ‌رضایی از سوی موسسه خانه کتاب منتشر شده است.
 
نخستین همایش دوسالانه ادبیات کودک و مطالعات کودکی با عنوان «ادبیات؛ کودک دیروز، کودک امروز» پاییز ۱۳۹۳ از سوی شورای کتاب کودک در کتابخانه حسینیه ارشاد برگزار شد. در این برنامه دو روزه نشست‌هایی با محوریت مطالعات کودکی و مخاطب‌شناسی، نقد ادبی، تصویرگری و مسئله مخاطب‌، کتابخانه و ترویج کتابخوانی، کارکردهای ادبیات، بررسی‌های موردی و مخاطب در آثار ترجمه‌شده و شعر انجام شد.

علاوه بر این، دو میزگرد نیز با موضوعات کتاب‌های تصویری برای مخاطبان کودک و نوجوان و پدیدآورندگان ادبیات کودک و مسئله مخاطب با حضور کارشناسان برگزار شد. کتاب حاضر مجموعه برخی از مقالات عرضه شده در این همایش است.
 
در بخشی از درآمد این کتاب به قلم مجید غلامی جلیسه، مدیرعامل موسسه خانه کتاب آمده است: «ارتقای ادبیات کودک ممکن نخواهد بود، مگر با تکیه بر دانش نظری متخصصان فن و گوش سپردن به تجربیات کسانی که در عمل در چرخه تولید و نشر و ترویج کتاب کودک دخیل‌اند. این همان هدفی است که شورای کتاب کودک را به برگزاری همایش‌هایی دوسالانه با موضوع ادبیات کودک و مطالعات کودکی تشویق کرده است. در نخستین دوره از این همایش‌ها تاکید بر مساله شناخت مخاطب بوده است، مساله‌ای که بررسی آن از مهم‌ترین دغدغه‌های موسسه خانه کتاب نیز است…»

نوش‌آفرین انصاری، دبیر شورای کتاب کودک نیز در پیشگفتار این اثر به بیان تاریخچه‌ای از شورای کتاب کودک پرداخته که در بخشی از آن می‌خوانیم: «حدود ۳۵ سال پیش شورا دریافت که برای افزایش آگاهی گروه‌های بررسی کتاب‌های کودکان و نوجوانان در شورا و همچنین برای کمک به رشد ادبیات کودکان، تشکیل دوره بلندمدت آشنایی با ادبیات کودکان در شورا ضرورت دارد. این برنامه تاثیرگذار و ارزشمند نیز با دعوت عمومی از صاحبنظران ادبیات آغاز شد تا به مرور زمان استادانی کارشناس در حوزه ادبیات کودکان و نوجوانان پرورش یافتند…» 

این کتاب شامل ۲۶ مقاله درباره ادبیات کودک است که از سوی نویسندگان، پژوهشگران و دست‌اندرکاران این حوزه مانند شکوه حاجی‌نصرالله، جواد رسولی، محسن حاجی‌زین‌العابدینی، علی‌اصغر ارجی، نوش‌آفرین انصاری، فاطمه پازوکی و ثمینه باغچه‌بان نوشته شده است.
 
مجموعه مقالات نخستین همایش دوسالانه ادبیات کودک و مطالعات کودکی با عنوان «ادبیات؛ کودک دیروز، کودک امروز» در قالب ۴۱۲ صفحه با شمارگان ۵۰۰ نسخه، به بهای قیمت ۲۵ هزار تومان از سوی موسسه خانه کتاب منتشر شده است.

​مجموعه مقالات «ادبیات؛ کودک دیروز، کودک امروز» منتشر شد