گروه پارس

رئیس فدراسیون بسکتبال از پشت پرده‌ها می‌گوید: بازیکن‌سالاری باعث نرفتن به المپیک شد

۲۲ تیر ۱۳۹۵

وبسایت رسمی برنامه نود –  تیم ملی بسکتبال نتوانست به المپیک صعود کند. محمود مشحون بعد از یک سال سکوت درباره تغییرات گسترده تیم ملی، از بازیکن‌سالاری گسترده و ضربه‌ای که این اتفاق به بسکتبال زد می‌گوید.

به گزارش سایت نود، حدود یک سال از تغییرات گسترده در تیم ملی بسکتبال می‌گذرد. صمد نیکخواه، مهدی کامرانی، حامد آفاق و چند بازیکن باتجربه دیگر بعد از جام ملت‌ها از تیم ملی رفتند و دوره جدیدی در تیم آغاز شد. رئیس فدراسیون در گفت‌وگوی مفصل با سایت نود درباره پشت پرده این تغییرات صحبت کرد.

رضا مشحون باید احترام خدری را حفظ می‌کرد

آقای خدری هفته گذشته به رحمت خدا رفت. فدراسیون برای ایشان چه کار کرده و می‌خواهد بکند؟

حدود یک ماه پیش برای ایشان گلریزان گرفتیم و پول خوبی هم جمع شد. صندوق پیشکسوتان هم ایشان را معرفی کرده‌ایم و حقوق مزایایی برایشان درنظر گرفته‌اند. وزیر ورزش هم تاکید کرده‌اند حقوق ایشان زیاد بشود و الان هم به بازماندگانش تعلق بگیرد.

می‌توانیم امیدوار باشیم توجهی که به خود ایشان نشد به خانواده‌اش می‌شود؟

صد در صد. من بعد از آن گلریزان خواستم مدارکش را بدهد تا فدراسیون برایش حقوق درنظر بگیریم اما تعارف کرد و طول داد. بالاخره هفته پیش مدارکش را آورد اما با کمال تاسف سه روز بعد از آن به رحمت خدا رفت.

تکلیف این تصمیم چه می‌شود؟ آن حقوق را به خانواده‌اش می‌دهید؟

بله این کار انجام می‌شود. ای کاش در زمان حیاتش این اتفاق می‌افتاد. درباره مراسم‌ها هم با برادرش صحبت کردیم گویا وصیت خودش این بوده که به به بندرعباس منتقل شود. اعلام کرده‌ایم که در این زمینه هم هر کاری وظیفه ما باشد انجام می‌دهیم.

اتفاق ناخوشایندی که در روزهای اخیر افتاد مصاحبه اقای رضا مشحون رئیس کمیته فنی فدراسیون درباره مرحوم خدری بود. لحن حرف‌هایشان درباره ایشان باعث ناراحتی خیلی‌ها شده.

احترام مردم به خصوص کسی که در حیات نیست واجب است. ایشان بعد از مشکلش اصلا از ما درخواستی نداشت. یک بار آمد گفت من را به صندوق معرفی کنید که انجام شد.

شورای مخفی فنی!

برسیم به بحث تیم ملی. از زمانی که تغییرات انجام شد به دلیل اینکه تیم ملی درگیر مسابقات مختلف بود درباره آن صحبتی نشد تا آرامش تیم ملی حفظ شود. حالا زمان خوبی رسیده که بگویید چرا این تغییرات انجام شد؟

علاوه بر اتفاقاتی که در سال‌های اخیر در مواجهه با افراد داشته‌ایم، مسئله‌ای بوده که همیشه درباره آن شنیده‌ایم و گفته‌اید که تا چه زمانی این افراد باید باشند و جایگزینی نداشته باشند؟ بعد از شکست مقابل فیلیپین (جام ملت‌های آسیا) که راه ما را برای رسیدن به المپیک بست به این نتیجه رسیدیم چناچه با بائرمن قرارداد طولانی مدتی داشته باشیم، این تغییرات ضرورت داشته باشیم. می‌دانستیم از نوروز تا انتهای سال اتفاق خاصی نیست. فقط اطلس را داشتیم، غرب آسیا را داشتیم. در نهایت تصمیم شورای سیاست‌گذاری و کادرفنی بر این شد. بعد از جلسه‌ای هفت ساعته به با این افراد به این نتیجه رسیدیم که چون شرایط بهترین شرایط جایگزینی هست و زمان داریم برای سازندگی، این تصمیم باید گرفته شود. بسیار روشن بود ما در انتخابی المپیک شانسی نداریم و این رقابت‌ها کلاسی برای بازیکن‌های ما بود. این تصمیم با مشورت خود این بازیکن‌های ارزنده تیم ملی گرفته شد و خودشان هم تایید کردند.

این شورای سیاست‌گذاری و گروه فنی که با کادرفنی جلسه گذاشت دقیقا چه کسانی هستند؟

۹ نفر بودند. اجازه بدهید محفوظ باشد. شورای سیاست‌گذاری البته ۱۷ نفر هستند.

فدراسیون هیچ‌وقت احکام اعضای این شورا را منتشر نکرده، شما هم نامشان را نمی‌گویید. این شبهه وجود دارد که یا چنین شورایی اصلا وجود ندارد یا اگر وجود دارد اعضایش آنقدر معتبر نیستند که فدراسیون برای دفاع از تصمیم‌هایشان بتواند به آن‌ها استناد کند.

خیر این یک تصمیم گروهی بود و من درباره آن توضیح دادم. احکام در فدراسیون موجود است. روی این مسئله مدت‌ها بحث شد، شاید سه ماه.

سه ماه کم نیست؟ نباید مثلا سه سال پیش به اینجا می‌رسیدیم که باید برنامه‌ای برای تغییر داشته باشیم؟

خیر سه سال پیش این نیاز را نداشتیم چون همه گروه موفق بودند و نمی‌توانستیم آن موقعیت را از دست بدهیم. اگر از فیلیپین (جام ملت‌ها) شروع می‌کردیم به جام جهانی نمی‌رسیدیم. افرادی که جایگزین شدند، موقعیتی که الان دارند را سه سال پیش نداشتند.

رئیس فدراسیون بسکتبال از پشت پرده‌ها می‌گوید: بازیکن‌سالاری باعث نرفتن به المپیک شد

الان میانگین سنی تیم ما ۲۶ سال است و تیم خیلی هم جوان نیست و از طرف دیگر بازیکن‌های جوان‌تر از این هم که بتوانند در این سطح بازی کنند نداریم. برای این مسئله چه برنامه‌ای دارید؟

اتفاقا روز گذشته هم چندین ساعت جلسه‌ای درباره همین مسئله داشتیم. در ایتالیا هم کادرفنی جلسات زیادی داشته‌اند. کاملا به این مسئله رسیده‌ایم. تیمی که داریم به ویلیام جونز اعزام می‌کنیم، بسیار جوان‌تر هستند. (فهرست نفرات این تیم هنوز منتشر نشده است).

مدت‌هاست در تیم‌های مربی‌های خوبی نداریم؛ مربی‌هایی که کارنامه قابل اتکایی داشته باشند. شاید یکی از دلیل اینکه تعداد بازیکن‌های جوان در بسکتبال ایران اینقدر کم شده همین مسئله باشد. قرار نیست فکری برای این مسئله بشود؟

سال‌هاست به این فکر هستیم و تلاش هم کردیم. با شما کاملا هم عقیده هستم که مربیان خوبی در تیم‌های پایه نداریم اما مربی‌های خوب هم آزمونشان را در سازندگی داده‌اند. کدامشان بازیکن ساخته‌اند؟ آن چیزی که فدراسیون هم ساخته در باشگاه‌ها خراب شده‌اند.

یعنی معتقد هستید فدراسیون بازیکن می‌سازد و به باشگاه‌ها می‌دهد؟

مگر غیر از این است؟ مهرام و شیمیدر درحال سازندگی هستند و اثراتش هم مشخص است بقیه هیچ. قبل از این اصلا اینطور نبود.

واقعا معتقد هستید مربی‌هایی که الان تیم‌های پایه ما را در اختیار دارند بهترین گزینه‌های ممکن هستند؟

اگر اینطور نبود که با آن‌ها کار نمی‌کردیم. انتخاب این نفرات با نظر سرمربی تیم بزرگسالان انجام می‌شود.

و آن شورای مخفی سیاست‌گذاری؟

بله دقیقا.

بازیکن‌سالاری باعث نرفتن به المپیک شد

برگردیم سراغ تیم بزرگسالان. مشکلی که زمان بچیروویچ در تیم ملی داشتیم این بود که تیم به شدت بازیکن سالار و بی‌نظم بود. به نظر می‌رسید یکی از اهدافی که از حضور بائرمن در ایران دنبال می‌شود، بازگشت همین نظم به تیم ملی باشد اما بازهم دیدیم که بازیکن سالاری در تیم وجود دارد. چه زمانی قرار است سوپراستارهای تیم ملی امکان سواستفاده کردن از سوپراستار بودنش را نداشته باشند؟

دست روی نخاع گذاشتید. همین سوال، جواب آن سوال خودت است که پرسیدی چرا چند سال پیش به فکر انجام تغییرات نیفتادیم. مشکلات به تدریج ایجاد می‌شود و کسری‌ها یک شبه رو نمی‌شود. در شرایطی نیستیم که بتوانیم یک شبه وضعیت را دگرگون کنیم. الان که با این همه صبر و حوصله این کار را کردیم کلی حمله شده.

هیچ وقت نگفته‌اید یکی از دلایل این تغییرات مبارزه با بازیکن سالاری بوده. اگر اینطور باشد، شاید انتقادها هم کم شود.

جز این نبوده. کدام گروه کارشناسی از روی شکل افراد نظر می‌دهد؟ ما همه رفتارهای گذشته و حال را زیر ذره‌بین داشته‌ایم. قطعا بازیکن‌سالاری به فدراسیون و تیم ضربه زده اگر نمی‌زد ما جام ملت‌ها به فیلیپین نمی‌باختیم. این را هم بگویم تنها کسی که فرصت نیامدن سر تمرین و بازی‌های غرب آسیا را داشته حامد حدادی بوده که با تفاهم این تصمیم گرفته شده. برای تکمیل کارهایش در آمریکا زمان نیاز داشت و باید می‌رفت. همه کارهایی که کرد با نظر فدراسیون بود و اجازه گرفت از کادرفنی.

زمانی که تیم می‌خواست برای تورنمنت اطلس به چین برود حدادی تهران بود و کادرفنی هم او را برای آن مسابقات می‌خواست اما همراه تیم نرفت. این نمونه بارز بازیکن سالاری نیست؟

نه تهران نبود. من هر روز از طریق دوست حامد که کارهایش را انجام می‌دهد مطلع بودم. با خودش هم مرتب صحبت کردم. آقای شاهین طبع هم با او مرتب صحبت می‌کرد.

اگر ما سه سال پیش با این بازیکن‌سالاری مقابله می‌کردیم و حتی یک قهرمانی آسیا را برای ترمیم این مشکل فدا می‌کردیم، الان تیم بهتری نداشتیم؟

نه. همانطور که گفتم آن زمان این بازیکن‌های جوان شرایط امروزشان را نداشتند.

فکر می‌کنم نتیجه این بحث این است که فدراسیون در جلوگیری کردن از ایجاد بازیکن‌سالاری مقصر است.

کارنامه هرکس مشخص است.

در بازی با مکزیک اتفاق بدی افتاد. یکی از دلایل باخت ما این بود که حامد بعد از تعویض شدن اعتراض کرد و بائرمن هم او را مدت زیادی بازی نداد. چه زمانی به این اتفاق رسیدگی می‌کنید؟

اولین برنامه فدراسیون صحبت با این دو نفر درباره همین موضوع است. خدا را شکر حامد خیلی با تعصب است. هرکس جای حامد بود اینطور برخورد نمی‌کرد. نباید روی اعصاب او راه برویم. آقای شاهین طبع همان جا هم سعی کرد او را آرام کند چون حامد حق داشت. او اذعان کرده اشتباه کردم به حرف مربی گوش ندادم و این قابل تقدیر است. برای هر دو نفر احترام قائلیم و باید این مسئله تکرار نشود.

درباره یکی از دوست‌های حامد صحبت کردید. این شخص کنار تیم ملی چه می‌کند؟

ایشان با هزینه خودش دوست داشت بازی‌ها را ببیند و رفت. کنار حامد است و به او کمک می‌کند. حامد این دوستش را قبول دارد و به او کمک می‌کند.

بائرمن چه زمانی بر می‌گردد؟

فکر می‌کنم سه روز دیگر.

برنامه فدراسیون برای ایشان چیست؟

تمام این بحث مفصلی که درباره پایه داشتیم برنامه فدراسیون ایشان است. پشتوانه سازی مسئولیت ایشان است. قرارداد ما با ایشان همین بوده و خواسته فدراسیون این است که کار پایه انجام دهد. او قرار است تمرینات تیم‌های جوانان را زیرنظر داشته باشد.

گفت‌وگو: سجاد بیات

 39046