گروه پارس

روایت رنج مادران شهیدان مفقو‌د‌الاثر در «عشق‌ بدون مرز»

۲۱ تیر ۱۳۹۵
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، رمان «عشق بدون مرز» نوشته منیر‌السادات موسوی، ماجرای دفاع مقدس را از زاویه تازه‌ای روایت می‌کند. شخصیتی به نام «حسین» در این کتاب می‌کوشد نقش مادر یک رزمنده را به مخاطب معرفی کند و از سوی دیگر، این شخصیت با حضور در مناطق نظامی، شرایط ویژه آن مناطق در دوران جنگ را ترسیم کرده است.

منیر‌السادات موسوی، نویسنده‌ای که پیش از این کتاب «زنبق‌های عاشق» را از او خوانده‌ایم، در کتاب «عشق بدون مرز» شخصیت «حسین» را به عنوان یک رزمنده مجروح در عراق و  چهره‌ای پسندیده از شیعیان عراق در طول جنگ تحمیلی به خوبی به تصویر کشیده است.
 
رمان «عشق بدون مرز» می‌کوشد چهره‌‌ تازه‌ای از رزمندگان هشت‌سال جنگ تحمیلی ارایه دهد و پیوندهای قلبی آن‌ها با یکدیگر را در سال‌های جنگ به نمایش بگذارد.
 
این رمان از یک خواب آغاز می‌شود. در صفحه ۷ کتاب می‌خوانیم: «- تذکره کربلا را گرفتم. جمعه مسافریم! – به چه قیمتی؟ آمارشان داری؟ – نه اما هر جنگی خسارت و هزینه دارد؛ آن هم وقتی کسی با آمادگی قبلی به ما حمله کرد و ما بی‌خبر ضربه خوردیم. – کاش هزینه‌اش را خود ما می‌پرداختیم با جانمان، نه با بهترین و زیبا‌ترین جوان‌هایمان.

و به عکس حسین در لباس خلبانی نگاه می‌کند. کنار جنگنده بمب‌افکنش ایستاده، دارد می‌خندد. محمد‌رضا پاسپورت‌ها را به زهراسادات می‌دهد و یک پاکت سفید با نشان و مهر بانک. می‌گوید: ارز دادند؛ دلار!

پاکت بلیت‌‌ها را باز می‌کند: -سفر هواییه. خسته نمی‌شویم. – ساعت پرواز چه وقت است؟ – جمعه، ساعت هشت صبح. آماده‌ای؟ – می‌توانم روز قبلش بروم کنار رودخانه! – کاش به اندازه رودخانه پیش تو اعتبار داشتم. خوابت را برای من تعریف می‌کردی، حداقل من در رنج و درد‌هایت شریک می‌شدم! باز هم خواب دیده‌ای؟ – باید قسمتش را یادش بیاورم. باید قول بدهد، اگر من برنگشتم تا قیامت به جای من برای حسینم اشک بریزد!…»
 
نویسنده کوشیده است تا به واقعیت زندگی مادران رزمندگان نزدیک شود و از سویی بیم‌ها و امید‌های آن‌ها  و از سوی دیگر، درد فراق آن‌ها از فرزندان مفقو‌الاثر شده‌‌شان را بازگو کند.
 
کتاب «عشق بدون مرز» را انتشارات کتاب‌نیستان با شمارگان دو هزار و ۲۰۰ نسخه، قطع رقعی، ۳۰۷ صفحه و به بهای ۱۸۵‌هزار ریال روانه بازار نشر کرده است.

روایت رنج مادران شهیدان مفقو‌د‌الاثر در «عشق‌ بدون مرز»