گروه پارس

پرتغال ۱ (۵) – (۳) ۱ لهستان/ امپراطور تساوی ها در نیمه نهایی

۱۰ تیر ۱۳۹۵

وبسایت رسمی برنامه نود – پرتغال باز هم با یک تساوی دیگر راهی مرحله نیمه نهایی یورو شد، یاران رونالدو که هنوز موفق به کسب هیچ بردی در ۹۰ دقیقه نشده اند این بار در ضربات پنالتی موفق شدند لهستان را شکست دهند و به جمع چهار تیم نهایی راه پیدا کنند.

به گزارش وبسایت نود، پرتغال که در هر ۵ بازی خود در جام پانزدهم در طول نود دقیقه به تساوی رسیده است، بار دیگر به سختی موفق شد یک مرحله دیگر را هم پشت سر بگذارد. یاران سانتوش با شکست لهستان در ضربات پنالتی توانستند راهی مرحله نیمه نهایی شوند. حالا رونالدو و یارانش باید در نیمه نهایی منتظر برنده دیدار ولز و بلژیک باشند.

پنج شنبه شب در اولین بازی از مرحله یک چهارم نهایی یورو ۲۰۱۶، تیم های پرتغال و لهستان در ورزشگاه ولودروم مارسی به مصاف هم رفتند. در این بازی ۶۲ هزار نفر از نزدیک به نظاره بازی نشستند و فلیکس بریش از آلمان، قاضی میدان بود.

ترکیب دو تیم برای این بازی به شرح زیر بود:

پرتغال:
پاتریسیو، سدریک، فونته، په په، الیسیو، کاروالیو، آدرین سیلوا، ماریو، سانچز، نانی، رونالدو

لهستان:
فابیانسکی، پیشچک، گلیک، پازدان، یدرزیچک، بلاژیکوفسکی، ماچینسکی، کریخوویاک، گروسیچکی، میلیک، لواندفسکی

پرتغال 1 (5) - (3) 1 لهستان/ امپراطور تساوی ها در نیمه نهایی

بازی با شروع توفانی و غیرمنتظره لهستان آغاز شد. یاران ناوالکا، روی اشتباه مدافع راست پرتغال به گلی زودهنگام رسیدند. حرکت خوب گروسیچکی از سمت چپ با پاس او برای لواندوفسکی همراه شد و مهاجم بایرن با ضربه ای تمام کننده در دقیقه دوم موفق شد گل اول بازی را به ثمر برساند.

این اولین گل لوا در یورو ۲۰۱۶ بود. همچنین گل لواندوفسکی رکورد بردی را هم شکست و این گل سریعترین گل جام پانزدهم لقب گرفت.

بعد از این گل پرتغال بازی را در دست گرفت، البته لهستان هم در ضدحملات بیکار ننشست، اما در رسیدن به گل ناکام بود. در سمت مقابل پرتغال حملاتش را پردامنه کرد و در نهایت هم به گل رسید.

پرتغال 1 (5) - (3) 1 لهستان/ امپراطور تساوی ها در نیمه نهایی

در دقیقه ۳۳ سانچز موفق شد روی یک و دو دیدنی با نانی، گل تساوی را به ثمر برساند. هافبک جوان تیم ملی پرتغال که توانست رکورد رونالدو را به عنوان جوانترین بازیکن در ترکیب ابتدایی پرتغال در تورنمنت های بین المللی بشکند. با زدن این گل، جوانترین گلزن تاریخ یورو در مسابقات دور حذفی شد.

دیگر نکته مهم نیمه اول برخورد مشکوک درون محوطه جریمه لهستان بود که داور این صحنه را پنالتی اعلام نکرد.

پرتغال 1 (5) - (3) 1 لهستان/ امپراطور تساوی ها در نیمه نهایی

در نیمه دوم جریان بازی کاملاً دچار تغییر شد و هر دو تیم با احتیاط بیشتری توپ را به گردش در می آوردند، رونالدو در نیمه دوم دو فرصت خوب داشت که از آنها استفاده نکرد تا در نهایت ۴۵ دقیقه دوم بازی بدون آنکه اتفاق خاصی روی دروازه ها بیفتد، با تساوی ۱-۱ به پایان برسد. به این ترتیب دو تیم لهستان و پرتغال که هر دو در بازی قبلی کارشان به وقت های اضافه کشیده شده بود، به ناچار سی دقیقه دیگر به تلاش خود ادامه دادند.

پرتغال 1 (5) - (3) 1 لهستان/ امپراطور تساوی ها در نیمه نهایی

شرایط وقت های اضافه هم تعریف چندانی نداشت و هر دو تیم بازی کاملاً محتاطانه و کم سرعتی را ارائه کردند تا اینکه کار به ضربات پنالتی کشیده شد.

در ضربات پنالتی، مجموعاً نه ضربه نواخته شد که در هشت مورد، دروازه بانان خلاف جهت حرکت توپ، شیرجه رفتند و تنها باری که دروازه بانی درست به سمت توپ رفت، پنالتی مهار شد.

پرتغال 1 (5) - (3) 1 لهستان/ امپراطور تساوی ها در نیمه نهایی

در ضربات مرگبار پنالتی، پرتغالی ها هر ۵ پنالتی خود را تبدیل به گل کردند ولی بلاژیکوفسکی پنالتی چهارم را از دست داد.

برای پرتغال، به ترتیب، رونالدو، سانچز، موتینیو، نانی و کوارشما گلزنی کردند.

برای لهستان نیز، پنالتی های اول تا سوم توسط لواندوفسکی، میلیک، گلیک گل شد ولی ضربه بلاژیکوفسکی به وسیله پاتریسیو مهار شد تا در نهایت یاران سانتوس در ضربات پنالتی ۵-۳ پیروز شوند.

پرتغال 1 (5) - (3) 1 لهستان/ امپراطور تساوی ها در نیمه نهایی

سانچز بهترین بازیکن این دیدار لقب گرفت.

پرتغال با این برد، راهی مرحله نیمه نهایی شد و باید منتظر نتیجه دیدار ولز و بلژیک بماند. دیدار اول مرحله نیمه نهایی ۶ جولای برگزار می شود.

 

۲۰۲۱